Како би се младима скренула пажња на последице непоштовања саобраћајних прописа, Агенција за безбедност саобраћаја Републике Србије спроводи кампању „Ум на друм“ широм наше земље. У сарадњи са Саветом за безбедност саобраћаја на територији града Краљева, трибина је одржана за ученике Саобраћајне техничке школе „Никола Тесла“.

Милош Милекић, из Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије, захвалио је на томе што је и Град Краљево препознао важност једне овакве друштвено одговорне теме.

Како је истакао, фокус кампање је да се укаже младима, између 15 и 30 година, у овом случају средњошколцима односно матурантима, на четири основна фактора који утичу на сам настанак и на последице саобраћајне незгоде.

„То су мобилни телефон, сигурносни појас и, нажалост, код младих најзаступљенији фактори – алкохол и прекорачење брзине. Први део предавања састоји се од изношења статистичких података, који су мање занимљиви младима, док у другом делу лице које је трајни инвалидитет задобило у саобраћајној незгоди прича своју личну причу. На тај начин покушавамо да у што већој мери утичемо на младе и да им променимо ставове од самих почетака учешћа у саобраћају као возачима путничких аутомобила“, рекао је Милекић истакавши да, када се ради о младима, статистика је, нажалост, поражавајућа.

„Сваке године око 100 младих живот изгуби у саобраћајним незгодама од броја који се креће око 500. У 2023. години имали смо знатно смањење – 89 младих је изгубило живот у саобраћајним незгодама. У 2024, закључно са 24. новембром, у односу на 2023, имамо око 30 процената више младих који су живот изгубили у саобраћајним незгодама. Та бројка је већ сада достигла 100“, казао је представник Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије и нагласио:

„Константно апелујемо и на младе, али и на све учеснике у саобраћају, да поштују прописе, ограничења која су постављена Законом о безбедности саобраћаја на путевима како бисмо сви заједно остали што безбеднији у саобраћају и остварили неке од основних циљева из Националне стратегије за безбедност саобраћаја, а то је визија нула односно нула погинуле деце у 2030. години и 50 одсто мање лица са тешким телесним повредама односно лица која су живот изгубила у саобраћајним незгодама у односу на 2019. годину.“

Своју причу са краљевачким средњошколцима поделила је Бојана Гладовић, из Савеза параплегичара и квадриплегичара Србије. Како каже, била је сувозач, а возач није поштовао ограничење брзине, услови на путу су били лоши, био је лед, тако да је, услед неприлагођене брзине, дошло до саобраћајне незгоде, која је оставила трајне последице.

„Мој задатак је да пренесем личну причу, да подигнем свест младих када је у питању безбедност у саобраћају и да им скренем пажњу на узрочнике моје саобраћајне незгоде и последице моје инвалидности. Апел је да првенствено мисле на своју безбедност, да буду безбедни учесници у собраћају – и као возачи и као сувозачи, да не мисле да се то дешава неком другом, већ да се саобраћајна незгода дешава свакодневно и да, када конзумирају алкохол – не возе, да вежу појас, да имају свест да су, као активни учесници у саобраћају, одговорни“, поручила је Бојана.

Порука младима упућена са трибине у Краљеву је да саобраћај схвате озбиљно, да су они равноправни учесници у саобраћају, да својим понашањем не утичу само на личну безбедност у саобраћају, већ и на безбедност других учесника у саобраћају, и да треба да поштују прописе.