У краљевачкој градској кући, Центaр инклузивна Србија, као партнер Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Сектор за заштиту особа са инвалидитетом, уз подршку компаније Дунав осигурање и Града Краљева, реализовао је трибину под називом „Ниси сама – оснажи се, одважи се”. На трибини, организованој у сусрет Међународном дану особа са инвалидитетом, која је окупила тридесетак учесница, представљене су мере подршке које ће Република Србија реализовати у 2025. години у циљу оснаживања жена и пружања подршке у покретању и развоју сопственог бизниса.
Александра Саша Симовић, жена са инвалидитетом, дипломирани новинар и ПР менаџер, рођена Краљевчанка, са учесницама трибине поделила је своје искуство о животу и препрекама са којима се сусретала да би дошла до тога да буде једна од најуспешнијих ПР менаџера у Србији и писања личне колумне. Како је истакла, она је имала срећу да буде рођена у једној сјајној, предузетничкој, породици са великим постигнућима, али, нажалост, многе жене са инвалидитетом немају ту подршку из породице. Због тога је, истакла је, „јако важно да се праве овакве трибине и да оне знају да нису саме и да постоје људи који су ту да их оснаже и одваже, да им дају и финансијску подршку – повратна и бесповратна средства да могу саме да покрену бизнис“. Александра је истакла да су њени родитељи били изузетно снажни људи, да јој нису дали да седи у четири зида.
„За нас је важно да, пре свега, можда Град направи подршку за родитеље који имају децу са инвалидитетом јер, када сам ја одрастала, мојим родитељима нико није пружао психолошку подршку, нити је говорио да ја као особа са инвалидитетом треба да идем код психолога како бих боље разумела себе, да бих боље разумела децу која су ме можда дирала, мада су ме више подржавала, али и деца и одрасли некада не дирају из злобе већ што им није јасно. Потребна је едукација професионалних и стручних лица, подршка родитељима и јављање Центру инклузивна Србија, поготово за људе са инвалидитетом који немају подршку“, рекла је Александра изразивши захвалност свом граду што никад није била одбачена, већ оснажена да се одважи, и поручила: „Данас у Београду имам сјајну каријеру и стојим овде испред вас. Верујем да ће и градоначелник и цео тим постићи сјајне резултате у будућности и да ћемо, можда за годину дана, овде видети једну дивну жену која је након ове трибине покренула бизинис и да ћемо да славимо њен успех, као што славимо моје успехе годинама, јер само је подршка важна.“
Градоначелник града Краљева др Предраг Терзић поздравио је организаторе и учеснице, истакавши да је трибина „Ниси сама – оснажи се, одважи се“ веома значајна јер омогућава женама које су особе са инвалидитетом да покажу таленте, иницијативу и покрену сопствени бизнис. Како је истакао, слушајући Александру, која је једна храбра жена, борац, која је успела, схватите да сви можемо да успемо уколико пратимо своје снове.
„Често чујете да у нашем граду нема много особа с инвалидитетом, ја мислим потпуно другачије, али ми као друштво морамо да омогућимо свим особама са инвалидитетом да изађу из својих кућа и својих станова, да буду друштвено активни, да разговарамо са њима и да им дајемо подршку, која може бити институционална, али и лична, људска подршка и помоћ. Међу особама са инвалидитетом, као и међу свима нама, има талентованих, способних, људи који су одлични сликари, информатичари… то су људи који имају идеју, желе да ризикују, желе да ту идеју остваре, а сведоци сте да многи немају ни иницијативу, ни жељу, да постигну успех“, истакао је Терзић, па поручио:
„Због тога сви ми заједно – држава, ресорно министарство и друштвено одговорне компаније, али и локалне самоуправе, треба да радимо на томе да створимо повољно окружење за све особе са инвалидитетом без обзира где оне живе – у центру Београда или Новог Сада, у већим градовима, па и у најмањем селу у Србији.“
Како је нагласила Јелена Ребић из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања – Сектор за заштиту особа са инвалидитетом, данашња трибина даје јаку поруку стварању инклузивне Србије.
„Министарство, заједно са партнерима – Градом Краљевом, Центром инклузивна Србија и компанијом Дунав осигурање, пружа јасну поруку женама са инвалидитетом да нису саме. Трибина је прилика да чујемо њихове идеје и снове и, заједно са партнерима, покушаћемо да подржимо најбоље идеје које буду представиле. Ово је добар пример сарадње свих институција и желим да поручим женама са инвалидитетом да буду храбре, да сањају велике снове, а ми смо ту да их подржимо и да заједно стварамо инклузивну Србију“, казала је Јелена Ребић.
Иван Томашевић, шеф Одељења за продају животног осигурања Компаније Дунав осигурање – Филијала Краљево, истакао је да компанија Дунав осигурање помаже рад различитих удружења са инвалидитетом, као и Центар за инклузивну Србију, и да помаже особама са инвалидитетом да се укључе у привредни живот.
„Kомпанија Дунав осигурање ће и у наредном периоду помагати особе са инвалидитетом и рад њихових удружења, што значи да ћемо сматрати целокупно друштво успешним само онда када схватимо да ти људи са тим потребама, не само да живе и раде поред нас, него живе и раде са нама“, поручио је Томашевић.
Председник Управног одбора Центра инклузивна Србија Мирослава Дамјановић изразила је захвалност Граду Краљеву на пруженој подршци и помоћи, као и Дунав осигурању, без кога не би било ни трибине.
„Ту смо да нашим женама са инвалидитетом дамо подршку, да их оснажимо и одважимо, да покрену своје мале бизнисе ако буду желеле или да се запосле, да им помогнемо за све што им је потребно. Центар инклузивна Србија је ту, у партнерству са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања“, рекла је Мирослава Дамјановић истакавши велико интересовање за трибину у Краљеву.
„Ми смо ту због њих, да чујемо шта је њима потребно, шта оне желе, а ми желимо да им помогнемо и да их оснажимо у свему чиме оне сутра буду желеле да се баве. Ова трибина је емотивна и трудимо се да је ‘као код куће’ – седимо, разговарамо, слушамо једни друге… Моја порука за жене генерално јесте да се оснаже, да се одваже и преузму живот у своје руке“, поручила је председница Управног одбора Центра инклузивна Србија.
Пројекат „Ниси сама – оснажи се, одважи се” омогућава женама са инвалидитетом да идентификују и развију своје пословне идеје пружајући им подршку која укључује менторство, саветовање, обуке и умрежавање. Пројекат има за циљ да женама са инвалидитетом олакша пут до покретања самосталног бизниса кроз разне облике подршке, укључујући организацију семинара и радионица које развијају њихове предузетничке вештине.
На трибини у Краљеву, одржаној након Београда, а пре Ужица и Новог Сада, са женама са инвалидитетом разговарале су и Јелена Миливојевић, саветник у Сектору за развој малих и средњих предузећа и предузетништва Министарства привреде Републике Србије, и психолог Миона Кљајевић.