Jедан од најпознатијих клубова на овим просторима, али и на просторима некадашње Савезне Федеративне Републике Југославије, Одбојкашки клуб „Рибница“ обележио је значајан јубилеј – седамдесет година постојања. Давне 1954. године, млади Краљевчани оформили су клуб који је понео име насеља из ког потичу – Рибнице, и тако започели историју испуњену бројним успесима и медаљама.

Уз честитке на досадашњим тријумфима и историјским успесима, градоначелник града Краљева др Предраг Терзић истакао је да је град на Ибру познат по многим уметницима, књижевницима, глумцима, пословним људима, али је Краљево одувек било и град спорта.

„Поред великог броја фудбалера, који су рођени или су започели каријеру у Краљеву, поред кошаркаша ′Слоге′, који су у бившој Југославији две сезоне играли прву лигу, а дуго времена су имали и два прволигаша по чему су Краљево називали српском Болоњом, Краљево је дефинитивно најпознатије као град одбојке“, казао је Терзић, па истакао:

„Романтичарска прича о оснивању овог клуба, младих момака предвођених тренером Душаном Бошковићем развијала се тако што је Одбојкашки клуб ′Рибница′ освојио Куп велике Југославије, а затим је, у наредним годинама, са мање или више успеха, представљао Краљево, да би 2021. године одбојкаши ′Рибнице′ поново освојили Куп државе, овога пута, Србије.“

Градоначелник је подсетио да је овај краљевачки клуб изнедрио велики број феноменалних спортиста и одбојкашких репрезентативаца.

„У Краљево су, захваљујући играчима ′Рибнице′, донете златне европске медаље и једно олимпијско злато које је, после Олимпијских игара 2000. године у Сиднеју, донео Вељко Петковић. Одбојкашки клуб ′Рибница′ је и породични клуб јер постоје генерације браће које су у њему стасале. Обележили су га браћа Петковић – Владо и Вељко, а као породице које су оставиле дубок траг ту је прва генерација породице Ковачевић, из које су чак три брата остварила невероватне успехе, а у другој генерацији – Никола и Урош Ковачевић су прославили и Рибницу и српску одбојку. Породица Бићанин – браћа Јован и Александар као прва генерација која је носила дрес ′Рибнице′, а након њих и Предраг Бићанин“, изјавио је Терзић, па пожелео Одбојкашком клубу „Рибница“ да још многе генерације младих Краљевчана стасају уз њих, да наставе низ победа и успеха и на тај начин  буду узори и идоли краљевачким малишанима.

Капитен ОК „Рибница“ Иван Тодоровић поручио је да је обележавање јубилеја велики дан како за клуб, тако и за одбојку у Србији, јер, како сматра, мало који одбојкашки клуб и ван граница наше земље може да се похвали оваквим јубилејом.  Он је захвалио свима који су овом клубу пружали подршку, а посебно онима који су учествовали у његовом развоју и допринели оваквој историјској причи Одбојкашког клуба „Рибница“.

Како је истакао председник Спортског савеза Краљева Александар Даишевић, који је и сам био део овог клуба 13 година, велика је част учествовати у организацији седамдесете годишњице ОК „Рибница“ који је један од најпопуларнијих у региону и, може се рећи, један бренд овог града.

„Када су људи, а неки од њих ће и данас бити овде, почели да играју одбојку педесетих година вероватно нису ни сањали шта ће из тога да се развије, а изродио се један спортски гигант. ′Рибница′ је за ових 70 година произвела 17 репрезентативаца и то само Краљевчана, да не говорим о људима који су из других градова дошли да играју овде, па досегли до репрезентативног дреса, и то је за велико поштовање. Изнедрила је и много тренера, спортских радника, судија. Никад није била богат клуб, није пливала у новцу, али је увек имала резултате и тај феномен је и данас прати“, поручио је Даишевић.

Председник краљевачког Спортског савеза подсетио је да су два од три трофеја које овај град има освојили управо одбојкаши „Рибнице“, уз 14 наступа на  међународној сцени, што, како истиче, нема ниједан клуб у Краљеву, а вероватно ни у овом региону, у било ком спорту, као и 41 утакмицу на међународној сцени.

„Све то су оствариле генерације од седамдесетих до данас и то је за свако поштовање. Врло је важно што су данас са нама истинске легенде не само овог града него овог спорта уопште, а помињући лик и дело оних који нису више са нама желимо да истакнемо колико су били значајни за развој ′Рибнице′ и одбојкашког спорта у овом граду“, изјавио је Даишевић.

Репрезентативац Србије, Краљевчанин, Срећко Лисинац поручио је да је, док је играо за клуб у свом родном граду, доживео много лепих момената.

„Рибница има дугу историју стварања добрих играча који су правили разлику на светском нивоу у овом спорту. Мислим да нема много клубова у свету који су из једне мале земље као што је Србија и из једне мале средине као што је Краљево, а који су тако пуно талентованих играча изнедрили и то не само из одбојке него из било ког спорта“, истакао је Лисинац.

Први играч и тренер, али и родоначелник овог спорта у Краљеву, био је Душан Бошковић. Краљевачка „Рибница“ освојила је Куп Југославије 1978. у Новом Саду, а први званични међународни наступ краљевачких одбојкаша био је када су представљали нашу земљу у Купу победника Купова, затим је „Рибница“ понела титулу вицешампиона Србије 2007, била освајач Балканског купа 2010. и Купа Србије 2021. године.

У својој, 70 година дугој, историји овај краљевачки клуб изнедрио је многе значајне играче као што су браћа Ковачевић – Љубо, Зоран и Мишко, браћа Александар и Јован Бићанин, Терзић и Продановић, са којима је седамдесетих година „Рибница“ стигла до првог трофеја, затим Милана Жарковића, Жељка Булатовића, Александра Сеничића, Горана Илића, Драгутина Балтића, Спасојевића и Миковића који су сада успешни тренери… Ту су и Дејан Брђовић и Вељко Петковић који су са репрезентацијом освојили прегршт медаља на великим европским и светским првенствима и Олимпијским играма, али треба поменути Драгана Ђорђевића, Дејана Миладиновића, Томислава Поповића, Слободана Илића, Мирка Ристовића, Влада Петковића, Николу Ковачевића,  Младена Бојовића,  Мирка Радевића, али и тренерске изданака Александра Бошковића и Предрага Зуцовића…