Завичајно друштво „Старa Павлица“ је у прошлој години започело организовање ликовних колонија поводом Дана града Краљева – Краљевдана, са тенденцијом да то постане традиција. Како кажу, захваљујући свом члану, врсном сликару Драгану Раскову Милошевићу, и ове године окупили су се сликари из Краљева, Рашке и Чачка, међу којима се и најмлађа учесница, са свега 13 година, већ бави озбиљним сликарским темама. Ове године, колонија коју су организовали имала је тему – лик и дело Миломира Главчића.
„Завичајно друштво ‘Стара Павлица’ окупља људе који су рођени у Старој Павлици, али и на територији читаве Општине Рашка. Годинама, деценијама, па и вековима, људи са рашчанске територије су долазили у наш град, многи од њих су оставили дубок траг у нашем граду, а сигурно је да је један од најпознатијих са територије Рашке, из поткопаоничког села Попе, и наш велики хуманиста и добротвор Миломир Главчић. Иако никада није живео у Kраљеву, Миломир Главчић је много помогао нашем граду донирајући огромну своту новца за изградњу новог – Главчићевог моста. И тих милион долара, уз 200.000 евра, са колико је помогао изградњу вртића ‘Миломир’ на Берановцу, много значе свим житељима града на Ибру. Свако од нас неколико пута недељно, а неки и неколико пута у току дана, пређу преко Главчићевог моста. И када прелазимо Главчићев мост, увек треба да се сетимо тог човека великог срца. Велики број деце са Берановца, из Јовца, Метикоша, Кованлука, похађа вртић на Берановцу. Ми смо се трудили да се овом добротвору на неки начин одужимо. Пут који води са рибничке стране до Главчићевог моста зове се Главчићева улица, вртић на Берановцу се зове ‘Миломир’, а Скупштина града Kраљева је установила награду ‘Миломир Главчић’, која се додељује за хумана дела“, рекао је градоначелник града Краљева др Предраг Терзић, који је посетио уметнике током колоније.
„Сви људи који живе у Kраљеву, од деце, средовечних људи, до старих особа, знају за Миломира Главчића и верујем да ћемо сви заједно наставити да организујемо овакве манифестације и да ћемо говорити о Миломиру Главчићу и о његовом делу“, поручио је Терзић.
Помоћник градоначелника за културне манифестације Милош Милишић је истакао да оваква окупљања уметника свакако доприносе богатству ликовног живота и Kраљева и Рашке.
„Град Kраљево је издвојио одређена новчана средства за рад Удружења ‘Стара Павлица’. Они нас нису изневерили, почесто имају овакве и сличне акције, тако да ћемо их и убудуће на овај начин подржавати, уз захвалност што они тај новац троше онако како су и рекли да ће потрошити“, казао је Милишић.
Према речима председнице Завичајног друштва „Стара Павлица“ Данијеле Милановић, у сусрет Дану града Краљева – Краљевдану, који се обележава 7. октобра, на дан када се прославља празник Преподобног Симона, Стефана Првовенчаног, првог крунисаног српског краља Стефана Немањића, удружење другу годину заредом организује ликовну колонију.
„Ове године се темом лик и дело Миломира Главчића, у оквиру манифестације ‘Мостарина добротвору’, која је названа по песми коју је написао професор доктор Радослав Премовић, у знак захвалности за све што је Миломир Главчић урадио за Kраљево, Рашку, Јошаничку Бању, заселак Попе и његово родно село Коваче. Ми се њему на овај начин одужујемо“, каже Данијела Милановић.
„С обзиром на то да су Немањићи творци државе Србије и да се ми налазимо, географски, на капији Долина векова, Долине краљева, родила се идеја да се покрене фестивал ‘Долина Немањића’, у циљу обогаћивања туристичке понуде Града Краљева, али и целог Рашког округа. Тема фестивала је и широка и свеобухватна, потребно је формирати добар стручни тим и надамо се да ћемо, уз помоћ Града, Министарства туризма и Министарства културе кренути са тим пројектом“, рекла је изражавајући захвалност Граду Краљеву на пројектној помоћи и додајући да су имали подршку и од Министарства културе, те су кроз тај пројекат урадили репродукције одоре и круне краљице Јелене и одоре браће Стефана и Лазара Мусића, што ће бити део изложбе у Народном музеју у Београду, која ће бити отворена у децембру и трајаће три месеца.
Како истиче председница „Старе Павлице“, слике са ликовних колонија које су организовали изложене су у канцеларији Удружења и чекају прилику да буду продате на некој донаторској вечери, а средства ће ићи у хуманитарне сврхе, коме то у том моменту буде потребно.