У улици Петра Лековића, у насељу Ковачи надомак Краљева, преко Ковачког потока, којим свакодневно гравитира велики број мештана, некада се налазила ћуприја. Ковачки поток, у који се вода слива са планине Столови, често је, услед јачих пљускова, плавио оближња домаћинства и стварао бројне проблеме мештанима Ковача.
Тренутно се на месту некадашње ћуприје гради мост који ће мештанима омогућити безбедан прелаз преко потока и несметано кретање у оба правца. Тим поводом, градоначелник Краљева др Предраг Терзић и директорка Јавног предузећа за уређивање грађевинског земљишта „Краљево“ Марица Мијајловић обишли су радове на изградњи моста.
Како истиче градоначелник, неки мештани Ковача говоре да се у улици Петра Лековића гради нов мост, али заправо, мост на овом месту никада није ни постојао.
„Овде је постојала обична ћуприја, тако да су сви грађани Ковача и овог дела Рибнице стрепели, сваки пут када почну кише, да ли ће моћи да стигну до својих кућа или да оду до лекара, школе или на своје радно место. Уместо нечега што су некада називали мостом, данас градимо прави мост у који је држава, са порезом на додату вредност, уложила око 50 милиона динара. То је озбиљан мост који се гради у складу са свим правилима струке и који ће моћи да поднесе знатно обилније падавине“, истакао је Терзић.
Према његовим речима, осетно је да се клима, из године у годину, мења и због тога све што се гради мора бити изграђено у складу са највишим стандардима.
„Захвалан сам држави која је помогла и обезбедила средства за овај мост, али имамо још девет мостова које треба да изградимо и очекујем да ћемо добити помоћ Владе Републике Србије и за те пројекте. За мештане Ковача је битно да знају да смо, после отварања дечјег игралишта на Ледини, на последњој седници Савета за безбедност саобраћаја определили новац за изградњу тротоара дуж улице Ковачких бораца, којa ће почети ове године“, казао је градоначелник.
Како је појаснио, као што постоји тротоар кроз Жичку улицу, треба да се изгради и тротоар кроз улицу Ковачких бораца, поред војних магацина, како би наредне године, када буде завршен, мештани могли безбедно да дођу до Дома у Ковачима.
„Тиме ћемо помоћи свим оним људима који туда свакодневно пролазе, а како се у Дому налази и мешовита група Предшколске установе ′Олга Јовичић Рита′ јако је важно да родитељи децу могу безбедно да доведу до вртића и врате их назад до куће“, појаснио је градоначелник Краљева, па поручио:
„Трудимо се да изађемо у сусрет свим нашим грађанима, да решавамо инфраструктурне проблеме, али морамо сви заједно да будемо свесни да не можемо све проблеме да решимо одједном, већ решавамо један по један проблем, мислећи првенствено на интерес наших суграђана, старих и деце.“
Директорка Јавног предузећа за уређивање грађевинског земљишта „Краљево“ Марица Мијајловић нагласила је да је изградња моста са приступном саобраћајницом преко Ковачког потока озбиљан грађевински објекат чија је градња почела 8. јула 2024, а на исти датум пре неку годину издата је и грађевинска дозвола.
„Што се тиче техничких карактеристика мост ће бити дугачак 21,6 метара, распона 12 метара, а сама коловозна конструкција биће ширине 6 метара и имамо обостране тротаре са 1,12 метара. Финансијер – Јавно предузеће ′Путеви Србије′ расписао је јавну набавку са предузећем Србијапут, а радове на терену изводи ′WEST-GRADNJA′ из Шапца. Вредност радова износи 43.621.000, без ПДВ-а, и радови су уговорени за 150 календарских дана“, појаснила је директорка.
Јавно предузеће „Путеви Србије“ именовало је надзорни орган, а ЈП за уређивање грађевинског земљишта „Краљево“ ради кориснички надзор и ту је као логистичка подршка за све потребне сагласности, дозволе и документацију како би све било урађено по законској процедури и како би се радови несметано изводили.
Директорка Мијајловић истиче да Град Краљево има небројано угренција од Кабинета градоначелника ка ЈП „Путеви Србије“ за помоћ и подршку у вези са многим пројектима који су приоритетни исто као и изградња моста преко Ковачког потока јер се ради о пројектима који треба да се изведу у корист и за потребе грађана, али и за несметано саобраћајно функционисање у насељеном подручју.