У оквиру јавне расправе коју Програмски савет Радио-телевизије Србије спроводи о програмским садржајима Јавне медијске установе РТС од 4. до 24. новембра ове године, након трибине одржане у Ивањици, други скуп представника државних органа, институција, невладиних организација, културних и образовних установа, удружења новинара, организација и заинтересованих грађана организован је у Краљеву.
Тема Јавне расправе је анализа свих програмских садржаја РТС-а, акценат је на информисању, култури, забави, спортским садржајима и научно-образовним програмима, а циљ је да се укаже на то које постојеће програме треба очувати, које унапредити, имајући у виду начела јавног медијског сервиса и тренутну реалност.
Организаторе и учеснике трибине поздравио је градоначелник града Краљева др Предраг Терзић, који је, обративши се слушаоцима, гледаоцима и читаоцима, истакао да су овакве расправе значајне јер пружају могућност свима да, у складу са својим интересовањима и потребама, дају сугестије, похвале, критике рада РТС-а, у циљу побољшања програмских садржаја.
„Веома је добра пракса јавног сервиса да, у разговору са грађанима, сазна шта је добро, а шта треба променити, да чује похвале, али и критике, да кроз разговоре са грађанима у Београду, али и у другим местима широм Србије, чује њихов глас и да, наравно, то примени приликом доношења важних докумената. Јавни сервис је власништво свих грађана ове земље без обзира где они живе, ког су пола, старости или националне припадности. Очекујем да ћемо данас чути добре сугестије, које ће помоћи РТС-у и да ћемо као последицу оваквих разговора сигурно имати квалитетнији програм односно програм који је прилагођен свим грађанима Србије“, поручио је градоначелник Краљева др Предраг Терзић.
У име Програмског савета РТС-а, скупу у Краљеву су присуствовали председик Савета и дугогодиши новинар дневног листа Политика Жарко Ракић, потпредседник Програмског савета Владимир Паликућа и Мирољуб Аранђеловић Расински, композитор и градски већник за културу Крушевца, а у име руководства РТС-а, директор Телевизије Србије Илија Церовић, Саша Ковачевић, извршни директор сектора Програмска подршка Радио Београда, новинар Радио Београда 202 Дејан Грујић и уредник дописништва РТС-а у Краљеву Немања Јаковљевић.
Програми РТС-а, како су показале јавне расправе у новембру, каже потпредседник Програмског савета РТС-а Владимир Паликућа, и те како интересују грађане, и то разни типови емисија који се емитују углавном на Првом каналу, а то су показали и подаци Центра за истраживање, према којима су програми РТС-а и даље међу првима на листи гледаности.
„Сви знамо да јавни сервис не треба да јури рејтинг као комерцијалне телевизије које јуре зараду, а само интересовање грађана доказује да је РТС по мери грађана, а то значи да користи могућности које пружа Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја. ТВ Дневник 2 је међу три најгледаније емисије, поред спортских програма, разних утакмица које привлаче пажњу и поред Слагалице. С друге стране, грађани сугеришу да треба да се смањи број репризних емисија, да се унапреди образовно-дечји програм и да се посвети више пажње заштити животне средине“, каже Паликућа.
Према његовим речима, у току претходних јавних расправа протекле две године указивано је на то да дописничка мрежа РТС-а и те како значи у локалним срединама и омогућава да се у сваком тренутку укључите и обавестите јавност са сваког дела било које локалне територије.
„Међутим, имали смо замерке, баш на прошлој јавној расправи у Ивањици, да локална средина треба да има више новинарске пажње, да извештава о важним догађајима, не само о културним и спортским, већ што се тиче информативног садржаја. Добили смо новог главног уредника јутарњег програма, кренула је шема од пет сати и видећемо какво ће бити интересовање грађана. Мислим да традиција РТС-а јесте да та дописничка мрежа увек добро испоштује вољу грађана и да ће тако бити и даље“, рекао је потпредседник Програмског савета РТС-а.
Како истиче председник Програмског савета Радио-телевизије Србије Жарко Ракић, јавне расправе које Радио-телевизија Србије редовно организује широм Србије и на крају и у Београду, јесу једна врста моста између Радио-телевизије Србије као јавног сервиса и слушалаца и гледалаца програма.
„У том смислу, то је један од најважнијих канала за комуникацију у коме Радио-телевизија Србије покушава да добије мишљења, сугестије, предлоге и нарочито волимо да чујемо критике програмских садржаја радио и телевизијских емисија које свакодневно емитујемо. Критике су веома различите, у сваком сегменту програма Радио-телевизије имате простора да буде боље. Има критика од најједноставнијих ствари – зашто више нема цртаног филма испред другог Дневника, људи траже много да се побољша образовни и васпитни програм, траже више културе, на пример драма, траже да се неке емисије информативне ускладе са текућим тренуцима, да буде више разговора, да буде више прилога из политичког живота…“, каже Ракић и додаје да, када имате информативни програм, често постоји заблуда да је информативни програм само политика.
„Није само политика, и ту често дође до неспоразума, а мислим да је највеће неразумевање што би слушаоци односно гледаоци РТС-а највише волели да све буде на Првом програму РТС-а. То је ваљда нека стара навика, али, нажалост, то не може да се догоди. Постоје програмски садржаји на другим каналима који су веома разноврсни, веома богати, и у том смислу мислим да би РТС требало да мало више поради на рекламирању својих програмских садржаја“, поручио је председник Програмског савета Радио-телевизије Србије Жарко Ракић.
Јавне трибине ће бити организоване и у Крушевцу и у Београду. Гледаоци и слушаоци заинтересовани за програмски садржај РТС-а као јавног медијског сервиса добродошли су да учествују у расправи. Похвале, примедбе, предлоге, сугестије и коментаре на програм РТС-а могу доставити и електронским путем и поштом.
По завршетку јавне расправе, Програмски савет РТС-а анализираће све сугестије, предлоге, примедбе учесника у јавној расправи, сачинити извештај о одржаној јавној расправи и доставити га, заједно са препорукама за унапређивање програмског садржаја које су изражене у току јавне расправе, генералном директору и Управном одбору РТС-а, а биће објављен и на сајту РТС-а.