Пливањем за Крст Часни којим се, 19. jануара, традиционално обележава празник Богојављење – када се слави дан крштења Исуса Христа у реци Јордан, свечано је и радосно прослављен у Краљеву. И ове године, поводом једног од битнијих хришћанских празника, Православно братство Свети Николај Жички организовало је Bогојављенски сабор на реци Ибар са благословом Српске православне цркве и уз подршку Града Краљева.
Богојављенском пливању претходила је Света Литургија у Цркви Свете Тројице, а потом је свечана Литија, краљевачким улицама, дошла до ибарског кеја где је више од 110 пријављених учесника, свих узраста, тачно у подне, запливало Ибром до Крста Часног. У присуству градоначелника града Краљева др Предрага Терзића и бројних суграђана, уз поклич „Бог се јави! Ваистину се јави!“, непоколебљиви мушкарци, жене и деца пливали су хладном реком до Часног Крста “стазом“ дугом 33 метра која симболизује Христове земаљске године.
„На Богојављање, и ове године, више од 110 Краљевчана пливало је за Крст Часни, а велики број људи је дошао и на обале Ибра како би испратио пливање. Када разговарамо са њима, након пливања у хладној води, нећете чути никог од њих да каже да им је било хладно, јер су испуњени вером и снагом“, рекао је Терзић.
Градоначелник Краљева пожелео је да Богојављенски сабор и у наредним годинама окупи велики број Краљевчана који ће пливати за Крст Часни, али и оних који ће доћи да им пруже подршку са обала Ибра.
Представник Православног братства Свети Николај Жички Иван Лазић, захвалио је Граду, градским институцијама и бројним пријатељима Цркве, на пруженој подршци у организацији Богојављенског сабора са пливањем за Крст Часни који је, са благословом Српске православне цркве, одржан 18. пут.
„Посебно нас радује што је сваке године све већи број учесника поготово младих. Најмлађи пливачи су дечак и девојчица од десет година, а најстарији пливач има 70 година“, казао је Лазић.
Сви учесници су се пријавили добровољно, уз обавезан благослов свог парохијског свештеника, а пливање није имало такмичарски карактер, већ су пливачи, улазећи у воду у миру, један по један, након што испливају низводно предвиђена 33 метра, приликом изласка из воде целивали Часни Крст. Богојављенски сабор употпуњен је пригодним културно-уметничким програмом и доделом медаља свим учесницима.
Српска православна црква и православни верници 19. јануара прослављају Богојављење које је један од 15 највећих верских празника. На данашњи дан Исус Христ крштен је у реци Јордан, а након крштења Свети Јован Kрститељ видео је како се небо отвара и Дух свети, у виду голуба, силази на Исуса. Тај тренутак представља објављивање Богочовека и слави се као Богојављење.
Према појашњењу свештенства, крст је симбол страдања, а како сваки човек током живота носи сопствени крст, баш као што је Исус Христ носио свој, обичај богојављенског пливања за Крст Часни симболизује човека који тежи да, кроз муке и страдања, достигне чистоту. Основни циљ пливања за Крст Часни на овај важан празник јесте сабраност људи у вери и слављењу Исуса Христа.