Град Краљево и Фондација Ана и Владе Дивац потписали су Уговор о оснивању заједничког фонда у оквиру пројекта „Оснаживање младих пољопривредника“, у јуну 2024. године, са циљем да се подрже млади, ученици завршних година пољопривредних школа, који желе да наставе да се баве пољопривредом и унапређују своје породично газдинство. Тим поводом, у просторијама Пољопривредно – хемијске школе „Др Ђорђе Радић” у Краљеву, представници Фондације Дивац потписали су уговоре са матурантима коју су добили опрему за развијање и унапређење домаћинства, а уговоре им је уручио  градоначелник града Краљева др Предраг Терзић.

„Срећан сам што ови млади људи желе да остану на селу и да се баве пољопривредом и, поред тога, они желе и да уче. Управо је то и разлог што су уписали Пољопривредно – хемијску школу ′Др Ђорђе Радић′ која је најстарија пољопривредна школа у Србији. Зато је Град Краљево, заједно са Фондацијом Дивац, обезбедио новац у износу од 1.700.000 динара, од којих је милион из буџета Краљева, а преостала средства су из Фондације, и укупно седам младих људи ће моћи да купе машине и опрему који су им неопходни да би се бавили пољопривредом“, казао је Терзић, па истакао:

„Сигуран сам да ће како деци из Лађеваца, Мрсаћа, Самаила, Дедеваца, Ласца, Кованлука и Бреснице, тако и њиховим домаћинствима овај новац много значити.“

Први човек града Краљева поручио је да су млади људи кроз овај пројекат, осим средстава за опрему, стекли и нова сазнања како би сутра могли да развијају своје домаћинство, али и своја села и читаву заједницу, као и да ће се Град трудити да, у будућности, још више средстава улаже у младе људе који су се одлучили да остану на селу.

Приликом церемоније уручења уговора, менџерка за развој људских капацитета и инклузију пројекта „Велика мала привреда“ (УСАИД) Ивана Божић подсетила је да је у питању петогодишњи УСАИД пројекат који се спроводи у Србији са фокусом на развој малих и средњих предузећа у два сектора – пољопривреде и машина и опрема.

„Ово је само једна од активности коју пројекат ′Велика мала привреда′ подржава са фокусом на младе пољопривреднике. Идеја јесте да се обезбеде додатна односно почетна средства за младе пољопривреднике која би их стимулисала да почну да се баве производњом, остану ту, да допринесу развоју не само својих газдинстава, већ и развоју својих локалних економија“, појаснила је Ивана Божић, пожелевши пуно среће младим краљевачким пољопривредницима.

Менаџер пољопривредних пројеката Фондације Ана и Владе Дивац Милијан Мараш захвалио је Граду Краљеву што је препознао важност једног оваквог пројекта, па изразио наду да ће се наредне године овој иницијативи придружити и приватни сектор. Како је истакао, до сада су, кроз два циклуса програма, 64 ученика добила средства у износу од 12.3 милиона динара, а око 150 њих је прошло обуке. Он је нагласио да, осим донације, кроз програм, сви корисници добијају и савете за развој производње и економичност, и уз то предлоге за заснивање производња које су профитабилније, што ће им и касније бити корисно приликом аплицирања на друге конкурсе на којима могу да добију додатна подстицајна средства.

Матурантикња Пољопривредно – хемијске школе „Др Ђорђе Радић” Јана Тимотијевић захвалила је Граду Краљеву и Фондацији Дивац у име свих добитника, као и у име школе, што су препознали пољопривредни потенцијал њихових пројеката.

„Драго ми је што је баш наша школа учествовала у овом пројекту и што је седморо нас – младих пољопривредника, на овај начин, добило велики ветар у леђа за развој и напредовање наших имања. Ми смо још увек почетници који, из дана у дан, све више воле и цене пољопривреду и сматрају да је она будућност наше државе“, поручила је Јана Тимотијевић, истакавши да ће од добијених средстава купити атомизер којим ће моћи да брже и лакше заштити лешнике, који се простиру на површини од скоро 5 хектара њеног домаћинства, од болести и инфекција.

Помоћник директора Пољопривредно – хемијске школе „Др Ђорђе Радић” Милутиновић Ескенази Марсела истакла је да је ова иницијатива заиста значајна, из разлога што су матуранти, образовних профила ветеринарски и пољопривредни техничар, добили прилику да конкуришу и развијају своје пословне идеје.

„Услов за пријаву био је да имају своја пољопривредна газдинства и кроз бизнис планове су промишљали  на који начин могу осмислити стратегију развоја њихових газдинства, које ресурсе имају и који су им ресурси потребни. Најбољи од њих добили су могућност да себи односно својим газдинствима обезбеде пољопривредну механизацију. Требали су да претпоставе и који су могући ризици, на који начин ће се са њима носити и како ће пласирати своје производе на тржиште. Дакле то је скуп знања које они стичу у учионицама и практичних вештина са представом и перспективом на који начин би се одигравао развој њихових газдинстава, а са идејом да на својим газдинствима остану. Од десет пријављених донацију је добило седам ученика и ми смо презадовољни њиховим резултатима“, истакла је Марсела Ескенази Милутиновић.

Оснивање Фонда за подршку младим пољопривредницима подржано је кроз пројекат „Велика мала привреда“ који финансира УСАИД, а спроводи ACDI/VOCA. Фондом за подршку средњошколцима из Краљева, поред финансијске подршке, ученицима су организована и предавањима, а добили су и подршку ментора и стекли знања о томе како да развијају пословни план.