Министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, са државним секретарима Сањом Лакић и Страхињом Ерцем, посетила је Град Краљево поводом промоције новчаних субвенција државе за куповину прве некретнине. Добродошлицу у наш град пожелео јој је градоначелник града Краљева др Предраг Терзић.
„Сви ми који смо учили у средњој школи, или на факултету, социологију знамо да једна од првих лекција је да је породица основ друштва, а из живота знамо да је човек везан за породицу. Када се рађамо, рађамо се у породици. Када растемо и стичемо прва знања о животу то чинимо у породици. Када се женимо или удајемо напуштамо своју примарну породицу, али оснивамо другу нову породицу. На крају, како човек стари, породица његове деце води бригу о њему. Од почетка па до краја ми смо са породицом и уз породицу“, истакао је Терзић.
Према његовим речима, либералне идеологије посматрају човека као појединца, али како сматра, тек као део породице човек постаје личност.
„Тек када упознамо нечију породицу сазнамо много више о њему. Управо због тога у Влади Републике Србије постоји Министарство за бригу о породици и демографију и министарка је дошла у Краљево да говори о значају породице и о томе шта све држава чини како би помогла првенствено мајкама, али и читавим породицама. Министри раде у Немањиној, у Београду, али да би успели да стекну потпуно сазнање о стању породице у Србији, неопходно је да обилазе сва места, све градове и општине и зато желим да похвалим ову иницијативу министарства“, казао је градоначелник, па поручио:
„Од вас очекујем да оно ново што сазнате данас пренесете свим младим људима које познајете, а ви, новинари, да о овоме говорите јер мислим да сви млади људи треба да искористе ову шансу, која постоји и у неким другим земљама, али нигде држава не помаже оволико и на овај начин младим паровима као код нас.“
Министарка Ђурђевић Стаменковски истакла је да је Краљево у нашој историји било, и остало, град херој, а данас су највећи хероји управо родитељи, нарочито мајке, и жеља јој је да се тим херојима обрати представљајући популационе мере Министарства за бригу о породици и демографију Владе Републике Србије и државног руководства у целини.
„Овде смо да, свега неколико дана од ступања измена Закона о финансијској подршци породици са децом, представимо шта смо тим изменама успели да постигнемо и шта је оно што родитељи могу у наредном периоду да очекују. Јако је битно да смо повећали износ родитељског додатка и да је у питању највеће повећање до сада, чиме је Србија постала земља са највећим родитељским додатком не само у региону, већ и у читавој Европи. Истичемо да ово није никаква милостиња, већ наша жеља да оснажимо породице односно да користећи се оним што је новац читавог нашег народа одаберемо националне приоритете, а најважнији приоритет јесте подршка рађању деце, подршка животу и нашој жељи да опстанемо, да нас има и да нaм се деца рађају“, казала је министарка, па нагласила:
„Веома је значајно да нови износ родтељског додатка могу примити све мајке чија су деца рођена од 1. јануара 2024. године и оне мајке, које су већ примиле износ пре ступања измена закона на снагу, разлику у износу ће добити током наредних месеци по аутоматизму.“
Према њеним речима, изменама закона родитељски додатак за прво дете износи 500.000, за друго 600.000, за треће дете 2.280.000 и за четврто дете 3.180.000 динара, док за друго и треће дете постоји и једнократна финансијска подршка у износу од 135.000 динара, такође, све мајке остварују и право на паушал за куповину беби опреме у износу од 7.500 динара.
„Ово су бројке које говоре о нашем стратешком опредељењу да бринемо о породици, али, свакако, наш најважнији задатак јесте да обнављамо породичне вредности и мислим да ће то пресудити на који начин ћемо као држава пружити одговор и показати демографску отпорност у времену пред нама. Данас смо брачним паровима представили како функционише аплицирање за субвенцију за куповину прве некретнине односно за куповину стана или изградњу куће за све мајке чија деца нису старија од годину дана. Није важно да ли је то прво, друго, треће или четврто дете, дакле, ред рођења не утиче и не представља услов. Битно је да мајка први пут стиче некретнину у својину односно да нема ништа на своје име, а уколико супруг поседује имовину она мора бити стечена пре брака, не сме представљати брачну тековину“, појаснила је министарка.
Како је истакла, на овај начин Министарство жели да помогне оним паровима који имају потребу да свију своје породично гнездо и изграде свој кров над главом, буду свој на своме, што је свакако тежња свих младих људи нарочито оних који заснивају породичну заједницу.
„Желим да позовем све Краљевчанке да аплицирају за субвенцију, оне су носиоци права, осим у изузетним случајевима када отац може бити носилац тог права. Мајке су те у чијем ће се власништву наћи она некретнина у чијој ће куповини учествовати држава у износу до 20.000 евра односно 20 одсто од укупне вредности некретнине. У локалној самоуправи постоји Одељење за дечју заштиту, обратите им се, затражите додатне информације и искористите оно право које имате и које вам је загарантовано јер заједничким снагама треба да помогнемо да ви, градећи своје домове, своје куће и станове, заправо Србију осећате као свој дом, да у њој останете и овде видите своју будућност, да овде живите и радите, и да цела Србија буде једна породица. Желимо да будемо на услузи породицама, то је наш посао, ми смо ту због људи, а не људи због нас, и желимо да ширимо истину и подижемо свест о значају породице и породичних вредности“, истакла је Милица Ђурђевић Стаменковски.
У овој години, на основу мера популационе политике Министарства за бригу о породици и демографију, 324 породице добило је субвенције, а до краја године очекује се да ће Комисија ресорног министарства завршити процес за одговор на све захтеве који су поднети до сада, а нису обрађени. Фонд није ограничен и црпи се на основу захтева, а предвиђено је да свако ко оствари право може да добије средства.
Министарка и градоначелник су, са сарадницима, обишли и завршне радове на вртићу Предшколске установе „Олга Јовичић Рита“ у Ратини чија је изградња финансирана од стране Министарства за бригу о породици и демографију кроз пројекат у оквиру Јавног позива за популациону политику.