Почетком септембра, у склопу пројекта размене ученика између Краљева и Зелене Горе, двадесет пет младих Краљевчана посетило је Пољску. Сада су њихови вршњаци гости нашег Града и, у периоду од 10. до 15. септембра, имаће прилику да упознају културне и историјске знаменитости Краљева. Добродошлицу им је пожелео градоначелник др Предраг Терзић заједно са представницима краљевачке Канцеларије за младе.
„Данас је Градска управа била пуна младих људи, Краљевчана, али и младића и девојака из Зелене Горе који су гости нашег града. Деца из Краљева су, у периоду од 3. до 9. септембра, посетила Зелену Гору и могли су да се увере у пољско гостопримство. Обишли су њихове знаменитости, стекли нова пријатељства и разменили искуства. Верујем да ће посете краљевачке деце Зеленој Гори и долазак Пољака у наш град постати традиционалне“, казао је Терзић.
Градоначелник је изразио задовољство што ће наши млади пријатељи из Пољске током боравка у Краљеву имати прилику да обиђу Гоч, Врњачку Бању, као и да се, кроз обилазак манастира Жиче и Студенице, средњовековног града Маглича, Народног музеја Краљево и Господар Васиног конака, ближе упознају са нашом историјом, традицијом и културом.
„Неки од њих ће малим авионима и једрилицама видети наш град и из ваздуха, а заједно ће обићи и наш Спомен-парк односно Гробље стрељаних 1941. како би се упознали и са историјом Краљева из октобра 1941. године и злочином који је почињен над српским народом“, рекао је градоначелник.
Први човек града Краљева подсетио је да сарадња између ова два града траје више деценија, па поручио да су представници Пољске увек драги гости града Краљева.
Страхиња Петковић, ученик Машинско-техничке школе „14. октобар“, захвалио је Граду Краљево који је обезбедио услове за одлазак у Зелену Гору, као и Канцеларији за младе која је реализовала ово незаборавно путовање.
„Било је јако забавно упознати се са њиховом историјом, културом и знаменитостима Пољске. Обишли смо Археолошки музеј Бискупине, где смо видели како су људи живели у каменом добу, затим смо били на њиховом чувеном Фестивалу вина у Зеленој Гори, на ком смо испробали њихова прелепа вина, а улазили смо и у бункере које је немачка војска направила за време Другог светског рата, а који се налазе на дубини од 30 метара и дуги су више од 30 километара. Стекли смо дивне пријатеље и научили мало њихов језик“, казао је Страхиња.
Пољски студент Факултета за морски саобраћај и океанистику Адам Томашевић захвалио је градоначелнику и својим другарима из Краљева на топлој добродошлици. Према његовим речима, до сада су имали прилику да виде прелепу природу у околини Краљева, упознали су се са трагичном историјом која је задесила наш град 1941, обишли су краљевачки Музеј, али сви се највише радују панорамском разгледању Краљева авионом. Адам истиче да је врло занимљиво то што, иако се наши језици доста разликују, када они причају на свом језику и колеге из Србије на српском, ипак се међусобно разумеју. Он је изразио наду да ће овакве размене бити настављене и у будућности јер су веома лепа и корисна пракса за све.
Према речима представника Канцеларије за младе Бошка Мачужића, ово је друга година како се спроводи пројекат размене ученика и упознавања младих Краљевчана са историјским и културним знаменитостима Зелене Горе и обрнуто.
„Покушавамо да упознамо децу са пољском културом, начином на који живе и могућностима које имају њихови вршњаци. Треба да виде како се они школују, где путују, како остварују неке своје интересе када заврше школе. То нам је задатак и овде, да упознамо младе пољске дечаке и девојчице са нашом културом, обичајима, начином живота…“, казао је Мачужић.
Он је истакао да је основна идеја пројекта била да ова деца, сутра када буду одрасли људи, повезују наше градове и на друге начине – кроз спорт, привреду, културу… Циљ пројекта јесте да млади наставе оно што су њихови старији претходници, пре пар деценија, започели и да развијају и јачају комуникацију и дружење за нека будућа времена.