У порти манастира Студеница манифестација „Маглич фест“, и ове године, окупила је љубитеље српске средњовековне традиције, старих заната, народне игре и песме. У предивном амбијенту најзначајнијег српског манастира, градоначелник града Краљева др Предраг Терзић поздравио је мештане Студенице и Ушћа, Краљевчане, али и бројне госте из градова и општина из окужења.

„′Маглич фест′ је постао традиционална манифестација и они који нису први пут у Студеници већ знају да овде могу да виде како се у средњем веку у Србији живело. Деца ће моћи да уживају у борбама витезова и другим атракцијама, а старији да се подсете нечега што су некада читали у књигама и, сада са својим породицама, могу уживо да виде и науче многе занимљиве ствари. Наш циљ је да наставимо организовање оваквих атрактивних манифестација и сигуран сам да ће се она вратити на старо место – подно трвђаве Маглич“, казао је Терзић, па истакао:

„Ми неретко кажемо само манастир Студеница, али треба рећи да је ово манастир из средњег века јер Студеница не да је старија од многих других манастира, него је старија и од многих других држава и треба да, са поносом, кажемо да је то српски манастир који припада Српској православној цркви. Братство манастира Студеница нам је увек добар домаћин и хвала им на томе, а желео бих и да честитам игуману манастира Студенице – високопреподобном архимандриту Тихону који је данас хиротонисан и постао је викарни епископ и верујем да ћемо сви заједно наставити успешну и дугогодишњу сарадњу.“

Како је истакао, битно је да Краљевачни знају да је Град, после годину дана чекања, коначно успео да добије одговарајуће услове од Републичког завода за заштиту споменика културе како би изградили паркинг простор, пасарелу преко магистрале, мост преко Ибра и све друге садржаје који ће чинити комплекс Маглича.

„Некада Завод за заштиту споменика културе, под плаштом заштите културног наслеђа, покушава да стопира сваки пројекат који је значајан за грађане ове земље и није нимало лако изборити се са њиховим условима. Мислим да посао Завода треба да буде да штити наше културно наслеђе, а не да блокира сваки покушај власти да нешто од тог културног наслеђа учини доступним грађанима Краљева или других места. Наш циљ није да можемо да видимо Маглич издалека, само када пролазимо Ибарском магистралом, већ да можемо да одемо до Маглича и упознамо српску средњовековну историју.  Да бисмо то урадили, морамо да направимо и пасарелу, и мост и прилаз, зато Град у Заводу треба да има партнера, некога са ким ће радити на томе, поштујући све услове струке и сва правила, али трудећи се да ради у интересу грађана и културног наслеђа“, поручио је Терзић.

Градоначелник  је подсетио да Град Краљево подржава све манифестације које краљевачка Туристичка организација организује, а ове године, заједничком сарадњом, припремљена је цела недеља Веселог спуста захваљујући којој су бројни гости преплавили град и сваке вечери долазили да уживају у концертима на централном градском тргу. Према његовим речима, Краљевчани кажу да је претходне две године, током недеље Веселог спуста, Краљево изгледало као приморско, туристичко, место препуно гостију што је изузетно значајно, јер поред тога што је Краљево постало привредни град, важно је да различитим културним манифестацијама и спортским догађајима привлачимо госте из других места.

„Ове године у нашем граду чак 10 викенда организована су различита атлетска такмичења, а сви такмичари, тренери и чланови стручних тимова, као и гости, боравили су у Краљеву. Прва улична трка, која је организована прошлог викенда, одржана је након 30 година у нашем граду и имала је 400 такмичара од чега је 250 било из других градова, општина и иностранства, а сви они су потрошили новац овде, што је значајно не само за наше хотелијере и угоститеље, већ за читаво Краљево“, појаснио је Терзић.

Директорка Туристичке организације Краљева Љубица Јововић Матовић захвалила је Министарству туризма и омладине и Граду Краљеву на помоћи у реализацији ове, сада већ традиционалне, туристичке и културне манифестације, као и братству манастира Студенице које годинама пружа свесрдну подршку овом пројекту.

„Ове године смо припремили нешто иновативнији, интерактивни, програм како за старије, тако и за најмлађе. Публика ће моћи да ужива у културно-уметничком програму, разним радионицама за децу и другим садржајима који ће људима омогућити осећај уласка у временску капсулу и повратак у средњи век“, казала је директорка, истакаваши да статистика показује да је претходне године „Маглич фест“ посетило између 4.000 и 5.000 гостију, а ове године очекује се и већа посећеност.

На платоу испред манастира Студенице, посетиоци су имали прилику да бесплатно обиђу Медицински камп и средњовековну пчеларску радионицу, фотографишу се са витезовима, принцезама и трубадурима у Витешком селу, док су малишани имали прилику да се опробају у вожњи средњовековним рингишпилом и бројним играма за децу. У оквиру Ларп дворишта деца су могла да се опробају у мачевању и стреличарству, али и јахању коња.

Заљубљеници у средњи век могли су да виде како су изгледале витешке борбе оклољених коњаника са копљима, приказе коњичких вештина, жонглерске перформансе, али и да се лично опробају у гађању луком и стрелом, као и да своје вештине опробају у  Радионици старих заната где су могли да виде како изгледа израда мозаика, ковачки занат, дуборез, израда средњовековног накита, верижњаче, ткање и опанчарство. Црквени Хор „Свети Архиђакон Стефан“, KУД „Карановац“, Дечији хор „Арија“ својим изведбама употпунили су културно-уметнички програм, а уприличен је и концерт групе „Кики Лесандрић“

„Маглич фест“ је осмишљен у циљу промоције тврђаве Маглич, али и целе „Долине векова“ као јединствене туристичке дестинације, на којој се налазе два најзначајнија српска манастира – Студеница и Жича.

.